Okná
Aluplast 4000® comfort
Rámy a krídla sú už v základe vyztužené špeciálnymi oceľovými, pozinkovanými výztuhami v tvare U, ktoré zaisťujú ich maximálnu pevnosť. Originálny systém odvodnenia rámu umožňuje optimálny odtok nežiadúcej vody z profilu.
Dodávame podkladový 5-komorový profil s tesnením na ukotvenie vonkajšieho a vnútorného parapetu (kritické miesto pre vznik tepelných mostov pri menejkomorových profiloch)
Jednoduchá možnosť dovybavenia na kontrolované vetranie obytného priestoru (Regel-Air)
Tieto okná vpustia svetlo do miestností a chránia pred vonkajšími vplyvmi. IDEAL 4000®comfort od aluplastu ponúka perfektnú syntézu inovatívnej okennej technológie a radosti zo života.
IGLO ENERGY
Plastová okná – IGLO ENERGY
Nové okno IGLO ENERGY je unikátny produkt spoločnosti DRUTEX navrhnutý tak, aby uspokojil zákazníkov z použitia moderného produktu, ktorý je výrazom modernej technológie a prísnych požiadaviek trhu. IGLO ENERGY je produkt s najnižším koeficientom prestupu tepla na trhu Uw = 0,6 W/(m 2 K). Je to absolútny rekord pre energeticky úsporné okná, potvrdzujúce vynikajúce izolačné vlastnosti. Okno má inovatívny tesniaci systém, ktorý je dostupný iba v produktoch Drutexu, a zaručuje najlepší výkon, pokiaľ ide o energetickú účinnosť. Jedná sa o prvé riešenie na svete pomocou centrálneho tesnenia EPDM. IGLO ENERGY je investícia do najvyššej kvality a najvyššieho stupňa účinnosti. Ide o okno, ktoré Vám umožní zostať v teple každej miestnosti, bez ohľadu na poveternostné podmienky.
Výhody profilu IGLO ENERGY
Nadčasový dizajn, vynikajúca estetika a funkčnosť na najvyššej úrovni sú prvky, ktoré tvoria okno IGLO ENERGY a udávajú trend na globálnom trhu.
Okno sa vyznačuje vynikajúcim výkonom, pokiaľ ide o tepelnú izoláciu a je ideálne pre energeticky úsporné a pasívne budovy. Súčinitele prestupu tepla:
vystužené sklenným vláknom – Uw = 0,6 W/(m2K)*
s oceľovou výstužou - Uw = 0,79 W/(m2K)*
tepelný koeficient Uf rámu = 0,9 W/(m2K)
Vynikajúca zvuková izolácia so súčiniteľom Rw = 32 až 35 dB.
Inovácie a jedinečnosť spojená s moderným spôsobom tesnenia založená na dvoch tesneniach EPDM, plus centrálne penové tesnenie vyrobené z EPDM, ktoré zabezpečuje nižší súčiniteľa prestupu tepla a poskytuje vynikajúci výkon, pokiaľ ide o odolnosť proti vode a priedušnosti. Nové tesnenie je k dispozícii len v DRUTEXE, ktorý naň vlastní patent, a je prvou svojho druhu na svete.
Špičkové kovanie MACO MULTI MATIC KS s dvoma čapmi skrutiek, ktoré poskytuje najvyššiu úroveň bezpečnosti a vynikajúcu ochranu proti vlámaniu.
Elegantná hliníková kľučka s jemnými krivkami zdôrazňujú moderný dizajn profilu.
ÚDRŽBA KOVANIA A ICH DOREGULOVANIE -
PLASTOVÉ OKNÁ
Vaše okná majú osadené vysokokvalitné kovania. To znamená vysoký komfort obsluhy, bezchybnú funkciu a dlhú životnosť. Pre zabezpečenie ľahkého bezporuchového chodu kovaní je dôležité sa o nich starať.
Pri nastavovaní okien používame šesťhranný imbusový kľúč M4 !
V nasledujúcich bodoch Vám priblížime postupy, ako riešiť problémy ak sa náhodou vyskytnú:
Ak pri otváraní zistíte, že okno Vám škrípe, tažko sa otvára kľučkou, pohyblivé kovanie je čiernej farby (kov sa šúcha o kov), to všetko znamená, že treba premazať všetky mechanizmy okna (kovanie, tesnenie, ...). Pri pravidelnom mazaní a olejovaní (olej, WD 40, technická vazelína) minimálne 1 krát ročne všetkých funkčných dielov v ráme aj v krídle, dosiahnete ľahký chod Vášho kovania, a jeho ochranu pred predčasným opotrebovaním. Bezpečnostné uzatváracie diely z ocele vyžadujú trvalé mazanie, čím sa zabráni ich nadmernému opotrebovaniu. Občas je potrebné prekontrolovať jednotlivé skrutkové spoje. Uvoľnené, alebo opotrebované skrutky je potrebné pritiahnuť, alebo vymeniť. Nepoužívajte prostriedky, ktoré spôsobujú koróziu, alebo by inak mohli poškodiť funkčnosť kovania !
Mazanie olejom
- kontaktné miesta nožnice a vrchnej lišty kovania (A)
- vrchný nožnicový pánt (B)
- klzné plochy uzatváracích čapov (D)
Technickou vazelínou
- uzatváracie čapy a ich rámové protikusy (uzávery) (C)
2. Šúcha Vám okno na spodnej časti? Ťažko sa zatvára?
Ak kovanie dole na krídle na strane kľučky šúcha o kovanie na ráme, to znamená, že krídlo okna je spadnuté a je potrebné ho nadvihnúť.
Postup:
a) Postupujte podľa bodu číslo 8.
b) Postupujte podľa bodu číslo 6a. - krídlo dvihnúť
c) Ak je nutné, môžete použiť aj postup podľa bodu číslo 6b - krídlo do ľava / krídlo do prava
Postup:
a) Postupujte podľa bodu číslo 6a. - krídlo dvihnúť
4. Máte vyklápacie krídlo a to sa Vám nevyklápa?
posunuté hore. Je potrebné ho viac spustiť dole.
Postup:
a) Postupujte podľa bodu číslo 6a. - krídlo spustiť
5. Po zatvorení okna Vám krídlo neprilieha (nepriťahuje) k rámu? Fúka Vám cez špáru?
Ak na strane pántov si všimnete, že krídlo po zatvorení neprilieha k rámu (ťahá cez špáru), to znamená, že krídlo nie je nastavené presne na stred a je veľmi posunuté do opačnej strany. Príčinou je to, že kovanie krídla sa nezachytáva o kovanie rámu. Tento problém vyriešite nasledovným postupom.
Postup:
a) Postupujte podľa bodu číslo 6b. - krídlo do ľava / krídlo do prava
b) Ak je nutné, môžete použiť aj postup podľa bodu číslo 8.
6. Spodný rohový pánt - krídlo okna môžeme dvihnúť / spustiť, alebo posúvať do ľava / do prava
Po odstránení krytiek spodného rohového pántu a za pomoci šesťhranného imbusového kľúča môžeme tento pánt nastavovať nasledovne:
a) krídlo dvihnúť / krídlo spustiť
b) krídlo do ľava / krídlo do prava
Po skončení nastavovania krytky nasadíme na pôvodné miesta.
7. Zvesenie a zavesenie krídla
a) Zvesenie
1a. pri uzavretom krídle vytiahnúť ložiskový kolík smerom dolu a nastaviť polohu kľučky na otváranie
2a. krídlo mierne nakloniť ku sebe a dvihnúť ho smerom hore, čím sa vytiahne zo spodného čapu (pántu)
b) Zavesenie
1b. nasadiť krídlo na spodný čap (pánt) , dotlačiť (neuzatvárať kľučkou)
2b. Zasunúť ložiskový kolík smerom hore (rukou, prípadne kombinačkami)
Predtým, než začneme zvesovať, musíme odstrániť krytku. Naopak, ak skončíme zavesovanie, krytku vrátime na pôvodné miesto.
Zdvíhanie prípadne spúštanie krídla na nožniciach nastavujeme pomocou šesťhranného imbusového kľúča nasledovne:
a) Zdvíhanie
b) Spúštanie
9. Nastavenie prítlaku krídla o rám
Nastavenie prítlaku krídla otáčaním excentrických čapov:
a) Slabší prítlak
b) Základná pozícia
c) Silnejší prítlak
Silnejší prítlak sa používa vtedy, ak máte pocit, že krídlo miestami slabšie prilieha k rámu.
10. Kľučka sa pri otváraní, alebo vyklápaní točí stále dookola?
V takomto prípade je potrebné starú kľučku odmontovať a vymeniť ju za novú. Po odstránení krytky, môžeme vidieť skrutky, ktorými kľučku odskrutkujeme. Po vykonaní výmeny krytky vrátime na pôvodnémiesto.
Čistenie, oprava farebných profilov, vetranie a iné rady pre vaše okná
Čistenie:
Okenné profily z PVC sa dajú ľahko čistiť a ošetrovať vďaka svojim hladkým povrchovým plochám. Všeobecné znečistenie prachom a dažďom je ľahko a rýchlo odstrániteľné bežnými čistiacimi prostriedkami a vlažnou vodou. Pieskové a brúsne čistiace prostriedky ako aj hrubé mechanické čistiace látky nie sú prípustné, pretože mechanicky poškodzujú výrobok. Znečistenie, ktoré sa vyskytne počas technologického procesu výroby, ako mazivá, alebo výrobné označenie, sa dajú rovnako odstrániť vodou a bežnými čistiacimi prostriedkami. Na čistenie nesmú byť použité benzíny a nitrozlúčeniny !
Oprava farebných profilov:
Oprava farebných profilov pri poškriabaní povrchu môžu byť dodatočne retušované len lakovou tyčinkou príslušnej farby.
Vetranie:
Z hygienických dôvodov je výmena vzduchu v miestnostiach zaťažených užívaním veľmi nutná. Okrem toho v porovnaní s minulosťou v dôsledku zmeny životného štýlu a zvyklostí, vzniká veľká vlhkosť vzduchu. Voda vo forme vodnej pary vzniká napríklad dýchaním ľudí, pečením, varením, kúpaním, praním. Táto vlhkosť bola v minulosti odvádzaná jednoduchou výmenou vzduchu, cez staré netesné okná. Modernými tesnými plastovými oknami nie je takáto výmena vzduchu už možná, takže vlhkosť môže kondenzovať po dosiahnutí bodu nasýtenia a môže spôsobiť vlhnutie a plesnivenie stien a stropov. Pritom sú osobitne ohrozené miestnosti s nízkou teplotou a vysokou vlhkosťou.
Správne vetranie je preto podmienkou pre príjemnú klímu v miestnosti:
- ráno poriadne vyvetrať všetky miestnosti (asi 5-10 minút okná široko roztvoriť)
- v priebehu dňa dodatočným nárazovým vetraním (podľa možnosti 2-3krát), alebo reguľovateľným trvalým vetraním dodatočne vetrať
- počas vetrania by mali byť vyhrievacie telesá uzavreté
Nárazovým vetraním, alebo regulovateľným trvalým vetraním sa ochladí vnútro miestnosti len nepatrne, takže čerstvý vzduch môže byť zahriaty s nepatrnými energetickými nákladmi. Týmto je usporená energia a náklady na vykurovanie v spojitosti s tesnými plastovými oknami.